Hasiaci prístroj zo zahraničia-servis

Jan 19, 2038 | Počet komentárov: 14

Kvety a iné predmety na chodbe bytového domu

Jun 13, 2019 | Počet komentárov: 4

Uzamykanie unikových východov

Oct 03, 2016 | Počet komentárov: 17

Názory na redesign webu

Jan 19, 2038 | Počet komentárov: 16

Bazár požiarnej ochrany

Sep 30, 2016 | Počet komentárov: 3

699/2004 Označovanie a návod na používanie hadicov...

Hasiaci prístroj zo zahraničia-servis

Čo so starým hasiacim pristrojom po expiračnej?

Lenka - Sep 15, 2018

Dobry deň, mám dva hasiace pristroje v aute ktore sú po expiracnej dobe. Potrebovala by som poradit kde ich môžem zlikvidovat. Dakujem

Martin Štefánik - Sep 17, 2018

Dobrý deň, najlepšie bude ak náš pošlete fotky daného prístroja do mailu (firecontrol@firecontrol.sk) a dáme Vám priamo odpoveď ako je možné daný prístroj zlikvidovať. V prípade otázok ma prosím kontaktujte. Ďakujem.

Hasiaci prístroj zo zahraničia-servis

Anonym - Oct 03, 2016

Potreboval by som poradiť. Vlastním staršie vozidlo Renault, ktoré pôvodný majiteľ doviezol zo zahraničia. V kabíne bol umiestnený hasiaci prístroj s logom "Renault", ale výrobcom hasiaceho prístroja je ANAF Group. Pri námatkovej kontrole hasiaceho prístroja som zistil, že hasiaci prístroj je už expirovaný...ak som správne pochopil z cudzojazyčných popisov (slovenčina tam samozrejme nie je), deklarovaná doba expirácie je 1/2010. Je to teda 5 rokov starý hasiaci prístroj, zrejme nikdy nepoužívaný, ale ani neviem či je funkčný. Potreboval by som vedieť odpovede na pár otázok: 1. Je legálne používať takýto "zahraničný" hasiaci prístroj na Slovensku? Zahraničný v tom zmysle, že na tele prístroja sú inštrukcie uvedené vo FRA, ENG...ale nie v slovenčine. Mne osobne cudzí jazyk nerobí problém, ale z hľadiska zákona, či je to ok, aby ma niekto zbytočne nebuzeroval. 2. Rád by som vedel, či "stojí za to" ho servisovať a ak áno, kde na Slovensku by sa to dalo...lebo napr. na tejto stránke v zozname servisovaných značiek ANAF nevidím a aspoň zatiaľ som na webe nič neobjavil. 3. Možno je jednoduchšie zakúpiť nový práškový hasiaci prístroj od výrobcu s lepším servisom na Slovensku?!? Ďakujem za tipy.

od 1.9.2015 budeme moct servisovat aj znacku ANAF

admin - Oct 03, 2016

od 1.9.2015 budeme moct servisovat aj znacku ANAF

ANAF

admin - Oct 03, 2016

Slovenska legislativa je nastavena tak, ze od kazdeho vyrobcu je potrebne osobitne opravnenie na jeho hasiace pristroje. ANAF nie je znacka, ktora je etablovana a vyrobca nerobi odbornu pripravu na dane pristroje. Nepoznam subjekt, ktory na Slovensku robi na danu znacku servis. Odporucam kupit novy hasiaci pristroj etablovaneho vyrobcu a nebudete mat problem so servisom. Pouzivat pristroj, ktory nie je akcieschopny (rozumej skontrolovany s platnym potvrdenim o kontrole) legislativa nedovoluje. Samozrejme, pokial prevadzkujete taky pristroj ako sukromna osoba, ziadna kontrola Vam nepride, t.j. nic sa v praxi nedeje. V aute nie je povinna vybava hasiaci pristroj - teda ani pri cestnej kontrole a pod. to nikto nebude riesit. Otazkou ale je, ci vobec dany pristroj je finkcny - casto krat manometer na nadobe aj ukazuje tlak, hoci realne pristroj moze byt bez tlaku = nefunkcny.

-

XXL - Oct 03, 2016

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Áno, zistil som, že ANAF na SK nemá zastúpenie (najbližšie je v ČR, www.tusan.cz) a tiež som nakoniec pri detailnejšej kontrole prístroja zistil, že môj hasiaci prístroj je v skutočnosti od fy SICLI, Belgicko, takže s tým ANAF-om som sa zmýlil, ale SICLI je ten istý prípad čo ANAF, nemajú na SK zastúpenie, takže najjednoduchším riešením bude kúpa nového prístroja na SK. Chcem sa ale ešte opýtať, či je skutočne has. prístroj s práškom ABC to najlepšie možné riešenie do auta. Konzultoval som to napr. so SICLI, keďže hasiaci prístroj čo je teraz v aute je 1 kg práškový, kategórie BC (34B) ich výroby...a oni napr. odporúčajú do auta iba práškový prístroj BC a nie ABC (ich BC prášok je na bázi hydrogenuhličitanu sodného, NaHCO3 a hydrofóbneho aditíva na báze silikónu, výtlačným plynom aspoň v mojom v mojom prístroji je 16g CO2). Vraj prášok ABC (ten je u SICLI na bázi fosforečnanu amónneho (NH4)3PO4, síranu amónneho (NH4)2SO4 a hydrofóbnych prísad na bázi silikónu) má pri hasení výhodu-nevýhodu, že sa dostane úplne všade a ťažko sa odstraňuje z elektroniky a elektrickým rozvodov, čím ich v podstate poškodzuje (majú to uvedené na webových stránkach ako nevýhodu pri použití hasiaceho prístroja ABC). Zvažujem, či práve preto by som nemal dať prednosť hasiacemu práškovému prístroju BC, aj keď v podstate všade inde čítam, že do auta je priam ideálny práškový ABC. Ak to bude nevyhnutné, čo dúfam, že sa nikdy nestane, chcel by som svoje auto nielen uhasiť, ale ho aj minimálne poškodiť. Záujem majiteľa auta je v tomto smere trochu v rozpore so záujmami ostatných, nevlastníkov daného vozidla. Taktiež pozerám, že práškový prístroj ABC má hasiaci účinok pri pevných látkach na úrovni 5A, čo sa mi nezdá ako nejaké vysoké číslo (najmä pri porovnaní s 34B), ale je to len subjektívny dojem, nejak som to neštudoval. Možno by práškový prístroj kategórie BC mohol uhasiť aj pevné látky, aj keď asi bude o niečo menej účinný. Aký práškový prístroj by ste odporučili do auta, BC alebo ABC a ktorý konkrétny hasiaci prístroj z oboch kategórií? Ďakujem za radu.

BC prášok

admin - Oct 03, 2016

Tak takto do hlby to este ziadny nas zakaznik neriesil :-) (to berte ako pochvalu). Ano je rozdiel medzi ABC a BC praskom je prave v chemickom zlozeni. Prasky ABC si myslim, ze budu pri haseni o nieco ucinnejsie - ale ano plati, ze BC prasok bude setrnejsi k samotnemu zariadeniu, ktore sa nimi hasi. Napr. BC prasky kupuju zakaznici, ktori riesia lietadla. Osobne by som to az tak neriesil, sam mam v aute (nie lacnom) ABC prasok. Som skor nazoru, ze ked uz pouzijem hasiaci prasok, tak uz bude naozaj horiet a vtedy uz samotny palmen znehodnocuje, tak by som skor sledoval uhasenie, resp. zamedzenie sirenia poziaru. Ale ak chcete, este Vam vieme ponuknut jednu dobru alteranativu, ktora sa montuje ako samocinne hasiace zariadenia pod kapotu - je nevodive, nekorozivne - ciste hasivo, z ktoreho nezostanu ziadne zvysky - ako plyn sa odpari. Sam mam taketo zariadenie namontovane - mozem skutocne odporucit. Myslim si, ze kombinacia takehoto samocinneho hasiaceho zariadenia a prenosneho hasiaceho pristroja je idealna ochrana do auta. Link http://www.firecontrol.sk/samocinne-hasiace-zariadenie-proteng-0

Napísať nový komentár