Čo nemôže byť na chodbe? Alebo o únikových cestách
Problematika únikových ciest
Úniková cesta je z pravidla cesta umožňujúca jednoduchú evakuáciu a naopak tvorí cestu pre zásah požiarnej jednotky. V praxi sa bežne stretávame s problematikou, čo môže a nemôže tvoriť súčasť únikových ciest, resp. ktoré predmety na nej môžu byť a ktoré nesmú.
Pre pochopenie celej problematiky je potrebné hlbšie poznať fyzikálne javy sprevádzajúce požiar a právnu úpravu pasívnej ochrany pred požiarmi, vďaka ktorej je zabezpečená bezpečná evakuácia.
ÚNIKOVÁ CESTA
Je trvalo voľná komunikácia, ktorá umožňuje bezpečnú evakuáciu osôb zo stavby na voľné priestranstvo.
Slovenská technická norma 92 0201 – 3. časť bližšie charakterizuje, čo je trvalo voľná komunikácia, a síce. Za trvalo voľnú komunikáciu na únikovej ceste sa považuje priestor, v ktorom nie je umiestnený žiadny materiál alebo zariadenie brániace evakuácii osôb.
Únikové cesty podľa stupňa ich chránenia rozdeľujeme na:
- nechránené;
- čiastočne chránené;
- chránené. [1]
Nechránená úniková cesta (NUC) – nie je chránená proti účinkom požiaru a vedie z požiarneho úseku k východu zo stavby priamo na voľné priestranstvo alebo do chránenej únikovej cesty. Tento typ únikovej cesty je možné použiť v jednoduchých prevádzkach, priestoroch menších kancelárií a pod.
Podstata tohto typu únikovej cesty je v tom, že sa predpokladá rýchla a jednoduchá evakuácia z priestoru priamo na voľné priestranstvo, prípadne do chránenej únikovej cesty
Čiastočne chránená úniková cesta (ČCHUC) – je v požiarnom úseku bez požiarneho rizika, prechádza časťou požiarneho úseku, ktorá je bez požiarneho rizika alebo prechádza susedným požiarnym úsekom, v ktorom nie sú prevádzky s vyššou pravdepodobnosťou vzniku požiaru.
V zásade sa jedná o únikovú cestu, ktorá prechádza priestorom bez požiarneho rizika. Nevyžaduje dodatočné zariadenia alebo opatrenia na jej ochranu.
Chránená úniková cesta (CHUC) – vedie na voľné priestranstvo alebo do priestoru, ktorý nie je ohrozený požiarom. Musí byť však oddelená od ostatných požiarnych úsekov požiarnymi deliacimi konštrukciami a požiarnymi uzávermi, je vetraná a umožňuje bezpečný pohyb osôb. V závislosti od stupňa chránenia sa rozdeľujú do ďalších troch kategórií.
CHUC je najbezpečnejší spôsob ako evakuovať osoby zo zasiahnutých priestorov. Svojim vyhotovením predstavujú najvyššiu ochranu pred požiarom, minimálne po projektovanú dobu. Sú samozrejmosťou v každom väčšom objekte alebo tam, kde sa predpokladá väčší počet ľudí.
TYP ÚNIKOVEJ CESTY
To, aký druh únikovej cesty bude v stavbe zvolený určuje špecialista požiarnej ochrany v samotnom projekte stavby.
Výber správneho druhu únikovej cesty je zabezpečený legislatívnymi požiadavkami, v ktorých je taxatívne vymedzené v ktorých prípadoch je nutné použiť ten, ktorý typ únikovej cesty a samotnými požiadavkami na únikové cesty, ktoré zahŕňajú najmä jej dĺžku, šírku a počet osôb, ktoré sa budú danou cestou evakuovať.
Nakoľko je každá stavba iná, nedá sa paušálne stanoviť, kde a aký typ únikovej cesty má byť zvolený. Tieto skutočnosti rieši vždy projektová dokumentácia stavby.
Bytové domy a únikové cesty
Vyhláška MV SR č. 94/2004 Z. z. ustanovuje požiadavky na únikové cesty zo stavieb na bývanie a ubytovanie takto.
Spoločná komunikácia, do ktorej vedú dvere z obytných buniek musí tvoriť:
- chránenú únikovú cestu alebo
- samostatný požiarny úsek bez požiarneho rizika.
Táto požiadavky je v platnosti už od roku 1976, teda platí aj pre stavby, ktoré boli riešené ešte predchádzajúcimi normami. Zároveň bola prenesená aj do právnej úpravy z roku 2004, takže zjednodušene môžeme povedať, že každá úniková cesta v stavbe na bývanie a ubytovanie je buď chránená úniková cesta alebo požiarny úsek bez požiarneho rizika.
Súčasťou požiarneho úseku, či už chránenej únikovej cesty alebo samostatného úseku bez rizika, môžu byť maximálne priestory vrátnice, recepcie, umyvární alebo toaliet. Náhodné požiarne zaťaženie v týchto priestoroch nemôže presiahnuť 15 kg/m2, to neplatí pre stavbu, v ktorej je len jedna chránená úniková cesta.
Čo z toho vyplýva?
Zo samotnej definície vyplýva, že úniková cesta je trvale VOĽNÁ komunikácia. Pri výklade predpisov je dôležité sledovať úmysel zákonodarcu, teleologický význam, nie je správne sa držať výhradne gramatického významu.
Je evidentné, že účelom únikových ciest je poskytnúť možnosť opustiť zasiahnutý priestor požiarom. Takáto cesta musí byť bez predmetov, ktoré by mohli ohrozovať či už unikajúce osoby alebo zasahujúcich hasičov. Toto tvrdenie sa opiera o právnu úpravu, logický základ bezpečnosti stavieb, slovenské technické normy a vyjadrenia Hasičského a záchranného zboru.
Predmety ako botníky, skrine, kvetináče preto nepatria na únikovú cestu. Zvyšujú požiarne zaťaženie, zužujú šírku únikovej cesty a vytvárajú prekážky pri evakuácii.
Trvale voľná úniková cesta je mnoho krát jediná možnosť pre Vás, Vašu rodinu a Vašich susedov, kadiaľ uniknúť pred požiarom. Je dôležité si uvedomovať a nezľahčovať jej význam. Udržiavať únikovú cestu, resp. chodbu bez podobných predmetov kumuluje viacero výhod, mimo bezpečnej evakuácie je jednoduchšia na upratovanie a v prípade sťahovania je podstatne priechodnejšia.
Tak isto môže byť zamietnutá žiadosť o plnenie zo strany poisťovne v prípade požiaru, pokiaľ boli niektoré z povinností na úseku ochrany pred požiarmi zanedbané.
Jednoduché vysvetlenie v skratke:
- úniková cesta je TRVALE voľná komunikácia, teda bez čohokoľvek
- chodba bytového domu je vždy CHUC alebo v starých domoch priestor bez požiarneho rizika
- ak sú tam kvety, botníky a pod. porušuje sa ustanovenie o zriaďovacích predmetoch CHUC alebo sa zvyšuje požiarne riziko
- v každom prípade sťažujú podmienky evakuácie, zo strany ŠPD to môže byť sankcionované
- ohrozujú vlastnú bezpečnosť,
- pravdepodobnosť zamietnutia plnenia zo strany poisťovne
Opora v legislatíve:
Vyhláška MV SR č. 94/2004 Z. z. ktorou sa ustanovujú technické požiadavky na protipožiarnu bezpečnosť pri výstavbe a pri užívaní stavieb; najmä §51, ods. 1; §53; §75.
STN 920201 - 3.časť : Únikové cesty a evakuácia osôb; najmä Príloha G
ČSN 73 0833: Budovy pro bydlení a ubytování
Vetranie spoločných priestorov
Peter - Jun 17, 2024
Dobrý deň, v bytovom dome máme jedinú možnosť vetranie spoločných priestorov (chodby a schodište) len tým spôsobom, že otvoríme protipožiarne dvere na pivničnej chodbe, kde je okno..Na spoločnej schôdzi sme poverili takýmto spôsobom vetrania vlastníka susedného bytu s tým, že vetranie je možné len keď je tento vlastník doma a samotnú pivničnú chodbu sme dovybavili samostatným požiarnym hlásičom, ktorý nás včas upozorní na prípadný vznikajúci požiar. Dvere sú otvárané výlučne za prítomnosti tohto suseda a len na cca 2 hodiny počas dňa. Ďakujem za Vašu reakciu.
Robert Ladecky - Jun 18, 2024
Chyba mi vo Vasom prispevku otazka. Predpokladam, ze otazkou malo byt, ci taketo riesenie je v poriadku. Z obsahu prispevku je zrejme, ze ste temu vetrania rozobrali a ze rozumiete, ze poziarne dvere musia byt standartne uzavrete - len vtedy plnia svoj ucel. Z ludskeho hladiska rozumiem Vasej potrebe vetrania a mozem pochvalit Vase opatrenia, su dobre. Ale striktne vzate za poziarnu ochranu musim bohuzial skonstatovat, ze legislativa taketo vynimky nepozna a poziarna kontrola by to neakceptovala.
Vetranie spoločných prietsorov
Peter - Jun 18, 2024
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.. Ešte by som si dovolil jednu otázku. V dome máme inštalovaný aj systém núteného vetrania, ktoré predpokladám slúži na nútené odvetranie únikovej cesty v prípade požiaru. Môžeme toto nútené vetranie občas použiť na odvetranie spoločných priestorov ? Bytový dom má dve podzemné podlažia s bytmi a v zmysle radónovej mapy sa nachádza v území s vysokým výskytom radónu. a zároveň riešime problémy so zvýšenou vlhkosťou spoločných priestorov. Vopred ďakujem za odpoveď.
Robert Ladecky - Jun 18, 2024
Ano, tiez predpokladam, ze budete mat nutene vetranie unikovej cesty - zariadenie za poziarnu ochranu. V zasade by som nevidel nic zle, pokial by ste taketo vetranie pouzivali. Ale musim uprimne povedat, ze tu sa necitim byt kompetentny zodpovedne odpovedat. Byt na Vasom mieste, zistim kto v bytovom dome vykonava kontroly tohto zariadenia a jemu by som kladom tuto otazku.
Zamykanie školy
Dušan - May 11, 2024
Dobry den, je z pohladu poziarnej bezpecnosti OK, ked je školské zariadenie uzamknute (unikovy vychod) počas prítomnosti detí a zamestnancov v škole? Odporuje to nejako zákonu o únikovej trase?
Robert Ladecky - May 12, 2024
Unikove cesty v kazdom objekte urcuje projekt poziarnej ochrany, ktory je sucastou kompletnej stavebnej projektovej dokumentacie. Nie vsetky chodby a vychody musia byt zakonite unikove cesty. Ak opisujete nejaky bezny, hlavny, skolsky vstup do skoly, tak pocas prevadzky skoly by mal byt v smere uniku rieseny tak, aby ponukol bezpecnu evakuaciu zo skoly. Ale pre kvalifikovane vyjadrenie je potrebne nastudovat projekt poziarnej ochrany pre danu skolu.
Požiarna bezpečnosť
Zdenka Batková - May 03, 2024
V 7 poschodovom bytovom dome sa ide lepiť na únikových chodbách heterogénna podlahová krytina - ,,novoflor standard". Je to z hľadiska požiarnej bezpečnosti vhodné? Je potrebné k tejto realizácii mať stanovisko príslušného Hasičského a záchranného zboru? Ďakujem za odpoveď.
Robert Ladecky - May 03, 2024
Na prvu by som odpovedal, ze v tom nevidim problem, ale musim napisat, ze nepoznam tento typ podlahy a neviem sa k tomu celkom vyjadrit. Mat stanovisko príslušného Hasičského a záchranného zboru je potrebne vtedy, ak to vyzaduje Stavebny urad. Pokial vymena podlahy vyzaduje ohlasku na Stavebnom urade, tak tento sa vyjadri aj k potrebe stanovisko od statnych Hasicov. A ci je potrebne ist s ohlaskou na Stavebny urad s takouto cinnostou musi posudit ten, co prace objednava, resp. realizuje.
Bytový dom a uzamknutie okien
Ján - Apr 11, 2024
Dobrý deň. V bytovom dome sa správca bytového domu samovoľne rozhodol namontovať uzamykateľné kľučky na oknách chodieb v spoločných priestoroch. Nie je možné vetranie a v prípade požiaru je sťažený prístup hasičom. Kde je možné túto skutočnosť nahlásiť a ktorý konkrétny predpis o tom pojednáva?
Robert Ladecky - Apr 11, 2024
Legislativa priamo nehovori o teme "uzamykatelne klucky na oknach". Neviem posudit ci spravca konal v rozpore s potrebami objektu. Pre poziarnu ochranu je urcite vyhodou, pokial je mozne unikovu cestu odvetrat, resp. ak je mozne pouzit okno ako nahradnu unikovu moznost. Ale o tom, ci musia byt okna otvarave v objekte hovori projektova dokumentacia k danemu objektu. Pokial by ste popisane skutocnosti chceli riesit, tak jedine s miestne prislusnym OR HaZZ - statni hasici, odelenie prevencie.
Bytový dom a uzamknutie okien
Ján - Apr 11, 2024
Ďakujem pekne za odpoveď.
Nebytové priestory na poschodí
Martin K. - Mar 20, 2024
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať ak si majitelia bytov vymurovali na chodbe priečku a založili dvere tak týmto konaním zabrali nebytový priestor presnejšie časť chodby ktorá má byť podľa tohto článku uvoľnená v prípade evakuácie a pod. Poprosil by som váš názor ako možno riešiť alebo postupovať pri takejto situácii v postavení predsedu bytového bloku. Ďakujem za odpoveď
Robert Ladecky - Mar 20, 2024
Na Vasom mieste by som oslovil vasu spravcovsku spolocnost a ziadal ju, aby skutocnost riesila. Ti obyvatelia, ktori si svojvolne zamurovali cast chodby by mali byt listom vyzvani, aby zjednali napravu, dali chodbu do povodne ho stavu. V opacnom pripade bude potrebne oslovit kontrolny organ - stavebny urad, ktory zahaji v danej veci konanie.
Postavenie verandy v bytovom dome
Wiki - Mar 15, 2024
Dobrý deň. Rada by som poznala Váš názor na danú situáciu.Na najvyššom poschodí v tehlovej bytovke,kde sú pochôdzne pôjdy, ktoré zároveň slúžia ako únikové cesty medzi vchodmi,si nájomca spravil k bytu na najvyššom poschodí tzv.verandu ,zamuroval únikový vchod a tým pádom sa už je to nepriechodné.Obyvatelia vchodu sa nemôžu zároveň dostať k svojim podkrovným priestorom a žiadajú obyvateľov z vedľajšieho vchodu o kľúče z ich vchodu aby sa tam mohli dostať a odložiť si tam potrebné veci.Moja otázka znie : je to zo zákona možné,takto zablokovať prístup k únikovému vchodu v prípade požiaru? Ďakujem za odpoveď.
Robert Ladecky - Mar 15, 2024
V tomto pripade, by som odpovedal jednoducho - "Cele zle". Samozrejme, nie je mozne svojvolne bez povolenia stavebneho uradu menit dispoziciu domu a uz vobec nie menit, zatarasovat unikove cesty. Rieste dany problem cez Vasu spravcovsku spolocnost.
Správca nekoná pri zapratanej chodbe
Dušan - Jan 22, 2024
Môže byť správca bytovky pokutovaný zo strany HAZZ poprípade môžem začať nahlasovať HAZZ zapratanej chodby v našom paneláku ? Môže takto HAZZ nejako trestať takéto porušovanie požiarnych opatrení ?
Robert Ladecky - Jan 22, 2024
Ano. HaZZ ako kontrolny organ moze udelit sankciu. V prvom rade bude sankcia udelena vasmu spravcovi. Je ale mozne, ze spravca upozornoval vlastnikov domu na nedostatky a bude sankciu prenast na bytovy dom.
Mreža
Maja - Jan 21, 2024
Dobrý deň. V našom 7.poschodovom paneláku majú susedia na medziposchodí pri výťahu uzamykateľnú mrežu, ktorá im slúži ako úložný priestor na odkladanie bordelu. Je to priestor s balkónovými dverami pri výťahu. V tom priestore majú poličky až po strop, milión krabíc a iného bordelu. Ako je možné, že im to bolo umožnené? Nieje to porušenie protipožiarnych predpisov? Ďakujem
Robert Ladecky - Jan 22, 2024
Podla Vasho popisu predpokladam, ze takato uprava medziposchodia nebudu v sulade s legislativou. Kto, preco im to umoznil je otazka na spravcovsku spolocnost, ktora spravuje vas bytovy dom. A mozno im to nik nepovolil - mozno si to len tak, svojvolne spravili. Odporucam oslovit vasho spravcu a vasho Technika poziarnej ochrany.
Výťahy iba na čip
Mgr. Iveta Čerňanská - Dec 07, 2023
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je možné, aby výťahy v bytovom dome fungovali iba na čip. Mám 70rokov, som ZŤP, v poslednom čase sa mi zdravotný stav zhoršil. V prípade potreby sa ku mne nedostane ani lekár ani iná pomoc, musím ísť otvoriť osobne na prízemie, čo je pri mojej diagnóze už problém. Správkyňa odblokovať výťahy nechce, tvrdí, že kvôli zlodejom, hoci sú kamery nielen pred vchodom, ale aj vo výťahu. Ďakujem veľmi pekne.
Robert Ladecky - Dec 07, 2023
Neviem odpovedat ci je legislativne mozne, aby bezne vytahy v bytovom dome fungovali iba na cip. Za poziarnu ochranu je bezny vytah zariadenie, ktore pre evakuaciu (komunikaciu) neriesime - nefunkcny vytah nie je pre nas nedostatok. Ludsky rozumiem, ze pre Vas je vytah nastroj, vdaka ktoremu sa ku Vam moze dostat pomoc. Bohuzial poziarna ochrana Vam v tejto veci nepomoze. Chapem, ze sa mozete citit uvaznena v byte, ku ktoremu nema lekarska pomoc pristup. Preto by som na Vasom mieste uvazoval, ze v pripade potreby by som mal pripraveny cip vo vhodnom obale (puzdre) na balkone alebo pri okne a ked by to bolo potrebne, vyhodil by som zdravotnickej pomoci dany cip, aby sa ku mne vedeli dostat. Samozrejme po telefonickej odkomunikacii, ze idem cip vyhodit. Viem ze ponukam radu, ktora nemusi byt vzdy realizovatelna, ale "stastie praje pripravenym" - aspon takto by som to riesil. Neviem Vam bohuztial viac pomoct. Snad este oslovte dobrych ludi - susedov, ktori by boli napomocni, v pripade potreby.
Lyžiny pre kočiar a rozmer - šírka únikového priestoru vo vestibule bytového domu
Spoločenstvo vlastníkov bytov - Oct 27, 2023
Dobrý deň, BD 7 podlažný, 21 bytov, vestibul šírka 190 cm do ktorého zasahujú poštové schránky šírka 28 cm a po oboch stranách 5-tich stupňov schodiska, na ktoré majú byť osadené lyžiny je ešte drevené zábradlie cca 2 x 10 cm od múru.. Je možné, v zmysle požiarnych predpisov osadiť na pevno lyžiny pre kočiar? Koľko centimetrový má ostať voľný priestor pre únik z objektu? Ďakuejm za rýchlu odpoveď.´.
Robert Ladecky - Oct 27, 2023
Pri tejto otazke by som primarne neriesil sirku unikovej cesty, ale sposob osadenia lyzin. Schodisko ma zabezpecit bezpecnu evakuaciu. Pri poziari moze byt schodisko zadymene = aj za bieleho dna moze byt znizena viditelnost. Preto by som lyziny na pevno instalovane hodnotil ako nebezpecne pre evakuaciu. Schodnu cestu by som videl v instalacii lyzin, kore by sa dali sklapat - od steny na schody a vzdy po pouziti by ich mal uzivatel znovu vyklopit k stene s moznostou aretacie. Pre lepsie pochopenie si pozrite video, ktore znazornuje viditelnost pri zadymeni - https://www.firecontrol.sk/--35-256-cvicny-poziarny-poplach-so-zadymenim-priestorov
Mreža na chodbe
Martina - Oct 09, 2023
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či si môžu 2 susedia, po vzájomnej dohode, osadiť mrežu na časť ich spoločnej chodby na základe súhlasu vyzbieraných podpisov nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov. Pri mreži je umiestnená skrinka s náhradným kľúčom v prípade potreby. Úniková cesta pre ostatných obyvateľov domu, čo sa týka výťahu aj schodiska, je voľná. Je možné dostať od Vás písomné vyjadrenie pre vlastníkov bytov a správcu domu? Ďakujem
Robert Ladecky - Oct 09, 2023
Podla Vasich slov mate zabezpecenu evakuaciu cez mrezu v smere uniku. To je v poriadku. Avsak samotrne osadenie mreze je podla mojho nazoru mozne iba so suhlasom stavebneho uradu. Ani spravca, ani suhlas nadpolovicnej vacsiny vlastnikov bytov neopravnuje osadit mrezu do spolocneho priestoru na unikovu cestu. Preto je potrebne oslovit stavebny urad o povolenie pre takuto stavebnu upravu. Predpokladam, ze stavebny urad bude ziadat statny poziarny dozor o stanovisko a to bude vydane na zaklade posudenia Specialistom poziarnej ochrany.
Unikova cesta v nebezpecnej zone?
Tibor Lovas - Jul 24, 2023
Dobry den,moze byt unikovy vychod na pracovisku zriadeny v priestoroch kde hrozi uraz padajucimi predmetmi a je tam nariadene pouzivat pri pohybe OOP? Jedna sa o cestu medzi skladovymi regalmi bez dodatocneho plotoveho zabezpecenia. Vdaka za odpoved
RL - Jul 24, 2023
Dobry den. Za poziarnu ochranu moze byt unikova cesta ja medzi skladovymi regalmi. Samozrejme, uz z podstaty ma byt unikova cesta bezpecna, cize byt ohrozovany padajucimi predmetmi nie je v poriadku. Myslim si, ze tuto kontretnu otazku musia zodpoved Technik poziarnej ochrany a Technik BOZP, ktory danu prevadzku poznaju. Bez poznania prevadzky neviem dat konkretnejsiu odpoved.
Dvere v spoločnej chodbe
Ján - Jun 26, 2023
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na to či si môže jeden z troch majiteľov bytov len tak svojvolne na jednej chodbe nainštalovať brano (na samozatváranie dverí) na dvere ktoré vedú na schodisko kadial je úniková cesta. Dvere sa otvárajú v smere do schodiska. Je to 13 poschodová bytovka skolaudovaná v 68 roku. Má dva výťahy. Každé tri byty majú podlhovastú chodbu asi 1,5m *6m. Na každom poschodí je 6 bytov. Nemôže byť problém ak by sa niečo stalo, že poisťovňa nemusí vyplatiť odškodné pri požiari? Nemôžu nám dať za to pokutu? Ďakujem.
Robert Ladecky - Jun 27, 2023
Ziadny z majitelov bytov len tak svojvolne nesmie menit dispoziciu, funkcnost a pod. cohokolvek v bytovom dome. V zasade plati, ze samozatvarac musi byt nainstalovany na poziarnych dverach (okrem dveri do bytov). Bez nastudovania projektovej dokumentacie sa nevieme vyjadrit, ci dvere ktore opisujete su poziarne. Vo vseobecnosti plati, ze samozatvarace na dvere su dobrym nastrojom pred eliminaciou sirenim poziaru. Neviem odpovedat ako by sa zachovala poistovna - toto je otazka na nu. Pokutu za samozatvartac so neviem predstavit kto by daval.
Úniková cesta v bytovom dome
Anna Solničková - May 14, 2023
Dňa 13. 2. 2023 som sa pýtala, či je únikovou cestou aj chodba vedúca k výťahom. Odpovedali ste mi, že pravdepodobne áno. Teraz upresňujem otázku: považuje sa za únikovú cestu priestor pred výťahmi (nie chodba k výťahom, ako som sa pýtala predtým), keď na schodisko vedie iná chodba na opačnej strane poschodia ako sú výťahy?
Robert Ladecky - May 15, 2023
Mozem, resp. musim zopakovat prvu odpoved: S istotou by som vedel odpoved po nastudovani projektu poziarnej ochrany. Ale s vysokou pravdepodobnostou vieme predpokladat, ze ANO, vsetky chodby, schodiska, priestory spojene s chodbami budu definovane ako unikove cesty.
Zamykanie vchodovych dveri
Aneta - Mar 10, 2023
Dobry den, chcem sa opytat. Vlastnici bytoveho domu sa rozhodli neustale zamykat obe vchodove dvere nasej bytovky. Aj pocas dna, rovnako pocas noci. Je to v sulade s protipoziarnymi opatreniami? Nemali by byt unikove vychody pristupne? Dakujem za odpoved Aneta
Róbertb Ladecký - Mar 10, 2023
Zakladne pravidlo je, ze v smere uniku, musia byt dvere VOLNE. Pokial su dvere do exterieru v projektovej dokumentacii stavby definovane ako unikovy vychod, musia byt v pripade potreby evakuacie pred poziarom VOLNE pocas dna aj noci. Ak su unikove vychody uzamknute, bez moznosti evakuacie, je to v nesulade s pravidlami poziarnej ochrany.
protipoziarne opatrenia panelak
mirhol - Feb 27, 2023
Dobry den, prosim o info. 1. Byvame na 7. poschodi, tesne pri nasich dverach do bytu je vychod na strechu, ktory ale pri pouziti rebrika vytvata velmi maly priestor. Pokial viem, pracovnici Telekomu a vytahari davaju rebrik tak, ze ho mozu len opriet, nie zavesit. Aj to je vzdialenost od nasich dveri par cm. Je vychod na strechu povazovany za unikovy vychod? ( pred 3 mesiacmi horel byt pod nami a teda na strechu som nevedela ist ani nahodou, kvoli dymu) 2. V celom vchode nemame ziadne piktogramy, ktore by oznacovali smer uniku. Jedna sa teda o oficialne unikove cesty a platia tam take prisne pravidla? ( panelak postaveny v 1968) 3. Je unikovým východom okno na kazdom medziposchodi, po jeho stranach su drevene kumbaly. Medzi kumbalmi je teda okno a pod nim mame viaceri skrinky s kvetmi, schodisko je okolo vytahu mimo tohto priestoru. 4. Pred 3 mesiacmi horel byt pod nasim bytom - skrat v zasuvke, od ktoreho za zapalil nabytok. Su tam nevymenene 54 rocne elektricke rozvody. Je mozne ziadat od majitelov, pripadne aj ostatnych obyvatelov bytov, aby mali rozvody v poriadku/ prip.skontrolovane/ prip.vymenene . Je mozne ziadat od majitelov konkretneho bytu , aby preukazali profesionalnu opravu vedenia? Vopred dakujem za odpovede.
Robert Ladecky - Feb 27, 2023
Robert Ladecky, 27.02.2023 19:31, [napísať komentár], [zmazať], [povoliť] Pre bytovy dom z r. 1968 urcite neexistuje projekt poziarnej ochrany, nakolko v tom case sa nevypracovavali. Preto je moje odpovede potrebne vnimat ako vseobecne pravidla: ku bodu 1. Ano, vychod na strechu je / moze byt povazovany za unikovu cestu a to najma v momente, ked standartna unikova cesta smerom dolu je znefunkcnena. Pokial je chodba zadymena, neodporuca sa ju pouzit bez asistencie hasicov. ku bodu 2. vase chodby a schodisko je urcite uniukova cesta a platia na nich pravidla - hlavne, ze sa na nich nema nic skladovat a stazovat evakuaciu. Oznacenie unikovych ciest je potrebne - smermi uniku (sipky). ku bodu 3. Okno nie je unikovy vychod, ale v pripade potreby mozu hasici ludi cez okna evakuovat. Ani v tomto priestore nema byt nic skladovane, ani kvety. ku bodu 4. Urcite kazdy vlastnik bytu je zodpovedny za technicky stav svojho bytu, aj za elektricke rozvody. Tato tema vsak podla mojho nazoru uz nespada pod poziarnu ochranu, ale skor je to otazka na vasu spravcovsku spolocnost alebo na diskusiu na spolocnej schodzi vlastnikov bytov.
Úniková cesta v bytovom dome
Anna Solničková - Feb 13, 2023
Dobrý deň, bývam v 12 poschodovom paneláku, 4 byty na poschodí (2 a 2 byty proti sebe). Považuje sa za únikovú cestu chodba smerom k výťahu?
RL - Feb 13, 2023
S istotou by som vedel odpoved po nastudovani projektu poziarnej ochrany. Ale s vysokou pravdepodobnostou vieme predpokladat, ze ANO, aj chodba veduca k vytahu bude definovana ako unikova cesta.
úniková cesta medzi vchodmi v pivničnom priestore
Bohumír - Jan 10, 2023
Dobrý deň, bývam v bytovom dom s tromi vchodmi. Medzi vchodom 39 a 41 v pivničnom priestore podľa projektu nebola žiadna pevná trvalá zábrana, nakoľko v prípade požiaru toto bolo považované za únikovú cestu. Neskôr sa osadila mrežová zábrana medzi vchodmi pre krádeže, ktorá sa dala vysunúť. Nebola osadená na pevno a v prípade požiaru sa dala vysunúť na prechod do iného vchodu. Vlastníci z vchodu 41 na pevno vybudovali drevenú zábranu, ktorá v prípade požiaru sa nedá odstrániť a umožniť únik cez pivničný priestor z vchodu označeného 39 do vchodu.č. 41. Otázka: Bol tento postup správny.
RL - Jan 10, 2023
Kazdy objekt sa musi uzivat v sulade s projektovou dokumentaciou. Pokial vlastnici bytov zrealizovali pevnu nepriechodnu zabranu na komunikacnom priestore, ktory sluzil v zmysle projektovej dokumentacie ako unikova cesta, tak nebol tento postup spravny. Pokial dana realizacia bola odsuhlasena kompetentnym uradom je takato zmena v poriadku.
silove kable v listach vedenych schodiskom
Milan Muller - Nov 15, 2022
Dobry den, chcel by som sa Vas opytat, ako riesi legislativa vedenie bezhalogenoveho siloveho kabla v bezhalogenovych listach cez spolocne priestory - schodisko, v bytovom dome, ktore je zaroven aj unikovou cestou. Mozem tahat tento kabel v liste (v rohu, v styku schodiska so stenou) vertikalne od spodku az po vrch, od rozvodovej skrine na prizemi na tretie poschodie?
RL - Nov 15, 2022
Dobry den pan Muller, uprimne poviem, ze neviem presne co je "vedenie bezhalogenoveho siloveho kabla v bezhalogenovych listach". Predstavujem si elektricky kabel v nejakej liste osadenej na stene. Pokial je toto instalovane v chranenej unikovej ceste, tak viem rozhodne povedat, ze to nemoze byt. Pokial je schodisko alebo chodba definovane projektom poziarnej ochrany ako nechranena unikova cesta, tak musim priznat, ze neviem odpovedat. Pokial by ste mali zaujem a viete nam dodat projekt poziarnej ochrany, tak vieme Vasu otazku prijat ako zakazku na odborne stanovisko. Toto by vsak podliehalo cenovej ponuke.
dvere na shodisko
jan - Nov 09, 2022
zdravim chcem sa opytat na situaciu: v nasom bytovom dome 12.poschodi je shodisko stredom a byty su rozmiestnene po obvode v tvare" U" a z 2 strán je pristum na schodiko len niektory maju priestot vždy pri 1 dbverach zanknuty a vyuzivaju na uskladneie byciklov .otazka znie kedze su 1dvere stale prechodne da sa to povazovat za dostatocne ?
RL - Nov 10, 2022
To, ktore chodby (priestory) sluzia na evakuaciu, o tom hovori projekt poziarnej ochrany. Z neho by sme vedeli vycitat, ci Vami opisovany priestor je unikovou cestou. Pokial by bol, nesmie byt zamknuty v smere uniku.
Rohožka pred dverami
Peter Ondrašík - Oct 27, 2022
Dobry den, v bytovom dome sme vsetci dostali vyzvu na odstranenie botnikov,kvetinacov...to chapem,ale aj rohoziek. Je mozne pokutovat za tu rohozku,ako pisu vo vyzve??? Kedze neobmedzuje a nezuzuje predpisanu sirku. Rohozky tam predsa niesu na krasu,ale kvoli bezpeciu ( zima,sneh,voda listy,blato...) kto bude zodpovedny za zranenia...? Nieje vyznacena ani unikova cesta.Vopred dakujem za odpoved.
RL - Oct 27, 2022
Plati, ze unikova cesta musi poskytnut (okrem ineho) bezpecnu evakuaciu. A moze byt, ze budu rozne nazory, co je este bezpecne a co uz nie. Ja by som uz ale rohozku neriesil / neklasifikoval ako nedostatok, pokial sa jedna o tzv. "Nechranenu unikovu cestu.“ To su bezne chodby a schodiska. V pripade, ze je v objekte tzv. "Chranena unikova cesta", tak v zmysle legislativy (a tu sme my nevymysleli ani neuzakonili) plati: § 53 jednoznačne určuje, čo môže tvoriť požiarne zaťaženie v chránených únikových cestách: V chránených únikových cestách môžu požiarne zaťaženie tvoriť horľavé látky v konštrukciách dverí, podláh, držadiel a okenných rámov, zariaďovacie predmety v priestoroch vrátnice, recepcie, informačnej služby, umyvární a toaliet. Náhodné požiarne zaťaženie v týchto priestoroch nemôže byť väčšie ako 15 kg.m-2. Technik PO vždy pri preventívnych protipožiarnych prehliadkach musí preveriť, či v CHUC nie je uložený akýkoľvek horľavý materiál, nábytok a pod. Jediným takýmto materiálom sú zariaďovacie predmety vrátnice, recepcie a pod. t.j. žiadny iný horľavý materiál.
Zapratané únikové cesty
Nováková K. - Oct 20, 2022
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ako primäť správcu k tomu, aby konal v odstránení všelijakých harabúrd (starý nábytok, rôzne skrine, botníky a kvety) na únikových priestoroch. Chvalabohu, zatiaľ sa nič nestalo, ale.................. Potom kto bude zodpovedný, za to, ak sa nedajboh niečo prihodí a tie haraburdy budú príčinou, že sa niekomu niečo stane.pri probléme. Radšej ani nechcem napísať akého, pretože to nechcem privolať. Lebo správca , mám taký dojem pchá hlavu do piesku. Už mu volali aj mnohí majitelia bytov, ale nič sa stále nedeje. Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď.
RL - Oct 20, 2022
Pokial by som mal pocit, ze spravca "pchá hlavu do piesku" urobil by som nasledovne: 1) Napisal by som spravcovi oficialnu ziadost o pisomne vyjadrenie na dany problem. Ak by spravca odpovedal, podla obsahu odpovede, by som zvolil dalsi postup. 2) Pokial by spravca neodpovedal, resp. by som bol nespokojny a bola by vacsina vlastnikov bytov rovnako nespokojna, inicioval by som zmenu spravcovskej spolocnosti.
úniková cesta v bytových domoch
Peter L. - Aug 06, 2022
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, ohľadne bytových domov, ktoré boli kolaudované pred účinnosťou noriem radu 7308... a teda nebola na takéto objekty spracovaná projektová dokumentácia požiarnej bezpečnosti stavby, pričom celý objekt tvorí jeden požiarny úsek a únikovú cestu nemožno považovať za chránenú, alebo čiastočne chránenú. Je niekde legislatívne stanovené, že v priestoroch takejto chodby nesmie byť uskladnený žiadny horľavý materiál? Ďakujem.
RL - Aug 07, 2022
Pokial sa pytate na chodbu, po ktorej sa predpoklada evakuacia osob, zvierat, tak je to unikova cesta. A unikova cesta musi poskytnut bezpecnu evakuaciu. Ak ma byt evakuacia bezpecna, tak rozhodne nebude, ak budem v chodbe skladovat horlave predmety. Cize z titulu funkcie chodby nesmu byt skladovane ziadne a uz vobec nie horlave predmety.
šírka únikovej cesty v bytovom dome
Emil Drgoň - Apr 28, 2022
Dobrý deň, prosím o odpoveď na otázku, aká minimálna šírka únikovej cesty v BD musí zachovaná, lebo vlastníci bytov ukladajú veci na chodbu a zahatávajú tým únikovú cestu.
RL - Apr 29, 2022
Dobry den, k otazke "minimálna šírka únikovej cesty v BD". Neexistuju tabulky (normy), ktore by definovali v roznych bytovych domoch minimalne sirky unikovych ciest. Unikove cesty - ich dlzky a sirky sa pocitaju vzdy na konkretny objekt. Vypocty by ste nasli v projekte poziarnej ochrany. Klucove ale je, ze v unikovych cestach nema byt nic co nesuvisi s funkciou unikovej cesty. Takze nech by aj bola dodrzana minimalna sirka unikovej cesty, aj tak sa na nej nema nic uskladnovat, odkladat.
únikové cesty
Gabriela Sabová - Nov 16, 2021
Prosím o radu, kde treba umiestniť piktogramy - únikové východy, bytový dom má výťahy na medziposchodí. Ďakujem
RL - Nov 17, 2021
V prvom rade, len pre istotu zopakujem, ze bezny vytah sa na evakuaciu pri poziari nepouziva. Pouzivame chodby, schodisko a vzdy smerom na volne priestranstvo (exterier). Piktogramy = smery uniku umiestnujeme na jednotlive podlazia (podesty, pripadne aj na medzipodesty) a sipku otocime tak, aby bolo zrejme ktorym smerom sa mam evakuovat.
únikové cesty
Gabriela Sabová - Nov 16, 2021
Dobrý deň, bytový dom má 8 poschodí, výťah je na medziposchodí, poraďte prosím kde treba umiestniť piktogramy - únikov cestyˇ. Ďakujem ,
Chodbičky
Miťo - Oct 26, 2021
Dobrý deň. V 13 poschodovom dome máme jedno centrálne schodisko s hydrantami a suchovodom. Okrem toho sú na každom poschodí byty, ktoré sú oddelené tzv. chodbičkou presklenými dverami. Ľudia si ich vybavili guľami v horšom prípade si ich zamykajú. V predchádzajúcich odpovediach píšete, že stačí aby tieto oddeľovacie ( dymové) dvere boli voľné - otvorené bez kľúča a že z vonkajšej strany je možné aby bol vchod do tzv. chodbičky zatvorený ( spomínaná guľa ). Toto Vaše konštatovanie že k vôli ochrane majetku je podľa mňa nesprávne. Predstavte si, že horí vo výškovom dome povedzme na 3 podlaží a ľudia utekajú smerom dolu. Na 4-tom zistia, že tadiaľ je cesta nemožná. Zadymenie celého objektu sa zväčšilo natoľko, že by sa potrebovali schovať na tom 4-tom podlaží, aspoň za dymové dvere. Guľa ich ale nepustí ! Mám za to, že všetky požiarne- dymové dvere musia byť otvárateľné aj von aj dnu. Teda neuzamknuté a obojstranne na kľučku. Prosím o Vaše odborné vyjadrenie. Vopred vďaka! Mito
- Oct 26, 2021
Kazdy projekt poziarnej ochrany riesi okrem ineho aj evakuaciu osob - dlzky, sirky unikovych ciest a SMER UNIKU. Z Vasho opisu objektu si dovolim predpovedat, ze SMER UNIKU je po schodisku smerom dolu. Neuvazuje sa pritom, ze osoby sa budu evakuovat (schovavat) v predsieni unikovej cesty. Kazda unikova cesta a podla Vasho opisu mate chranenu unikovu cestu musi pocas istej doby zabezpecit bezpecnu evakuaciu = musi odolat pocas niekolkych minut plamenu, teplu a splodinam horenia. Cize poziarne dvere (aj dymotesne) staci mat priechodne iba smere uniku - v tomto pripade smerom von z predsiene. Vyjadrenie na 100% by sme vedeli poskytnut po nastudovani projektu poziarnej ochrany z Vasho objektu.
Protipožiarne dvere
Norbert - Oct 08, 2021
Dobrý deň, v našej bytovke stále niekto zamyká protipožiarne dvere umiestnené na 1.PP. Ide o dvere medzi podzemnou garážou a chodbou, ktoré sú označené ako úniková cesta a však iba smerom z chodby bytového domu do garáže. Chcem sa opýtať či by takéto označenie nemalo byť aj “vice versa” ako úniková cesta pred požiarom z garáže, a aká sankcia je za uzamknutie takýchto dverí. Vedzte že ja som človek ktorému sa veľmi trasú ruky, a keby buchne auto medzi mnou a garážovú bránou, a jediná moja cesta von by bola cez takéto uzamknuté dvere, skôr by som sa udusil ako strčil kľúčik do zámku. (myslím že hovorím aj za ľudí s bremenom ako napr. mamičky s deťmi, dôchodcov čo môžu mať pomalejšie reflexy alebo hocikto so sťaženým prístup ku kľúčom pri pohotovostnej situácii). Ďakujem pekne za odpoveď.
Robert Ladecky - Oct 10, 2021
Poziare tunelov a podzemnych podlazi patria medzi najnebezpecnejsie z hladiska pristupu, resp evakuacie. Je potrebne si uvedomit ze z podzemnych podlazi mate iba jednu moznost uniknut pred poziarom - SMEROM NAHOR. Pokial mate odrezanu unikovu cestu na vyssie podlazie, z ktoreho je nasledne unik na volne priestranstvo, je to velmi nebezpecna situacia. Podla slov pana Norberta je smer uniku oznaceny opacne. Podla opisanej situacie by mal byt spravne oznaceny smer uniku z garaze do chodby. A v tomto smere by urcite dvere nemali byt zamknute. Oslovte Vasu spravcovsku spolocnost a poziadajte ju v sucinnosti s Technikom poziarnej ochrany o zabezpecenie napravy.
Zamknute dvere
Denisa - Jul 07, 2021
Dobry den Chcela by som sa opytat ci nieje v rozpore s vyhlaskou o trvale volnej unikovej ceste ked v 12 posch. panelaku kde su na poschodi 4 byty su medzi bytmi a vytahom 24h denne uzamknute sklenene dvere ktore sa nedaju otvorit inak ako klucom. Teda z bytu sa nedostane k vytahom a k schodom nik kto nema kluc. Dakujem.
- Oct 10, 2021
Pre bezpecnu evakuaciu musime vzdy pouzit unikove cesty typu - chodba, schodisko. Nikdy nie obycajny vytah. Je potrebne si uvedomit, ze vytah je zariadenie, ktore v pripade poziaru neponuka bezpecnu evakuaciu. Byt v zaseknutom vytahu bez elektriky, bez osvetlenia a hlavne so splodinami horenia asi nik z nas nechce. Obycajny som napisal zamerne lebo existuje aj bezpecny "poziarny vytah", ale ten v beznych bytovych domov nie je. Dvere veduce do unikovych ciet - do chodieb a schodisk na volne priestranstvo musia byt v smere uniku volne - priechodne. Ale ako vzdy opakujem - to je vecny boj medzi potrebami bezpecnosti a poziarnou ochranou. Bezpecnost kaze vsetko zamykat a poziarna ochrana pozaduje v smere uniku volnost.
Je zamykanie bytovky zakázané?
Daniela - Jun 15, 2021
Dobrý deň, mám obdobnú otázku ako tu už bola položená. V bytovke sa vlastníci bytov spoločne zhodli na zamykaní vchodových dverí po určitej večernej hodine z dôvodu ochrany majetku a bezpečnosti. Jeden nájomník teraz rieši, že takéto zamykanie je v rozpore s paragrafom 51 vyhlášky 94/2004, kde sú ustanovené požiadavky na protipožiarnu bezpečnosť a to, že úniková cesta musí byť trvale voľná. Rada by som sa spýtala, či je zamykanie na noc naozaj trestné alebo postihnuteľné nejakým kontrolným orgánom. A ako postupovať, aby bola zabezpečená aj bezpečnosť zdravia aj majetku obyvateľov byovky. Veľmi pekne ďakujem za postrehy a rady.
Róbert Ladecký - Jun 16, 2021
Bezpecna evakuacia osob z kazdeho objektu musi byt mozna kedykolvek - aj v noci. Tazko zlucit potreby poziarnej ochrany, ktora chcem mat unikove cesty volne a bezpecnost, ktora chce vsetko zamykat. Vlastnici bytoveho domu su zodpovedni za rozhodnutia ktore urobia a zrealizuju. Preto je idealne riesenie objekt uzamykat, ale z vnutornej strany dveri mat system (napr. tlacidlo), ktory v pripade potreby uvolni dvere v smere uniku.
Únikový priestor v obytnom dome s presklením
Anton Kovbáč - Jun 15, 2021
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či je možné za únikový požiarny priestor pokladať v obytnom dome halu, ktorá je presklená hrubým sklom a za ktorou sa nachádza predzáhradka s nasadenými kríkmi, kvetmi resp. nízkymi stromčekmi. Ak áno, ako má byť označená. ďakujem za odpoveď.
Róbert Ladecký - Jun 16, 2021
Dobry den, odpovedat na tuto otazku by som vedel iba po blizsom zoznameni sa s danym objektom. Museli by sme vykonat preventivnu protipoziarnu prehliadku a po tomto ukone by sme vedeli dat stanovisko k Vasej otazke. Tento ukon by bol predmetom nasej cenovej ponuky. Pokial mate zaujem piste na ladecky@firecontrol.sk
Uzamknutý vchod
Petra Hlavatá - May 30, 2021
Dobrý deň, bytový dom má dva vchody. "Zadný" vchod je trvalo uzamknutý, kľúč má domovník. "Predný" vchod sa dá otvoriť jedine "čípom", z vonka a rovnako z vnútra. Je v poriadku, že sa z bytového domu nedá dostať von inak ako použitím kľúča? Ďakujem
Róbert Ladecký - May 31, 2021
Dobry den. Z kazdeho objektu musi byt zapezpecena evakuacia aj pre osoby, ktore nemaju kluc, cip a pod. Primarnym cielom poziarnej ochrany je ochrana zdravia a zivotov. Toto sa vsak bije s bezpecnostou a su pripady, ked sa tazko tieto dve oblasti zlucuju. Kazdopadne by malo byt z vnutornej strany dveri veducich do exterieru (alebo veducich do dalsiej unikovej cesty) zariadenie, pomocou ktoreho si v pripade nudze, viem dvere otvorit. Napriklad rozbitna krabicka s tlacidlom na uvolnenie dveri.
Plechová skriňa
Horčík Emil - Mar 30, 2021
Chcel by som vedieť ci v chodbe , bytového domu , kde si dva byty môžem mať umiestenú plechovú skriňu, nakoľko byt nemá ani logiu, špajzu ani iný odkladací priestor. Ďakujem
Vladimír Nagy - Mar 31, 2021
Dobrý deň pán Horčík. Chodba v panelovom obytnom dome slúži na evakuáciu osôb a musí byť trvale voľná a bezpečná. Na chodbe sa nemôžu umiestňovať predmety a zariadenia, ktoré s ňou funkčne nesúvisia. Je potrebné si uvedomiť, že všetky na chodbe skladované predmety môžu zvyšovať intenzitu požiaru a súčasne prekážať v bezpečnej evakuácii. AJ toho dôvodu by mali technici PO upozorňovať na takéto prekážky.
sused mam obsadil schodiste
A.Kamhalova - Feb 10, 2021
Sused nám obsadil schodiste dvoma elektro- bicyklami a kvetinacmi s kvetmi. On byva na 2.poschodi.Aj tam ma ´dalsí bicykel.My bývame na 3.poschodí, v 3-oj poschodovom paneláku, teda pod strechou. V podstate sú aj 1,2,3, poschodie - schodiste - bicyklove lebo nemame vo vchode povnice pre obchod na prizemí. Pivnice máme vo vedlajsích vchodoch. Na každom poschodí sú 3 byty. My traja susedia sme nedali na schodište nič /sme tu dve starsie damy 7O,82 rokov / a rátame s tým ak by sme nahodou potrebavali zdravotnú službu, nebodaj niečo iné. Sused využil prazdne miesto a tak to obsadil. A teraz sa odtial ani nehne. Už to takto trvá asi 4-5 rokov. &prosim o odpoveď čo mame robiť . Ďakujeme ň Pripominam, ze potom cely rok už len zavadzajú.
Vladimír Nagy - Mar 31, 2021
Dobrý deň pani Kamhalová, odporúčame Vám obrátiť sa na správcovskú spoločnosť bytového domu, aby sa pokúsili urobiť nápravu.