Ako meranie prietoku pomohlo odhaliť nevyhovujúci vonkajší hydrant
Meranie prietoku nie je na Slovensku veľmi etablovanou službou. Vyhláška vyžaduje na vonkajších hydrantoch zmeranie hydrostatického pretlaku. Väčšina vonkajších hydrantov preto „prechádza“ cez kontrolu vonkajšieho hydrantu, pretože minimálny hydrostatický pretlak 2,5 bar na hydrante väčšinou nameriate.
Je to však postačujúce?
Nedávno nás oslovil klient s tým, že kvôli pripravovanej stavbe potrebuje zmerať prietok vonkajšieho hydrantu, na ktorý chcú napojiť ďalšiu sieť hydrantov. A tak sme išli na miesto skontrolovať hydranty a zmerať prietok.
Začali sme meraním hydrostatického pretlaku. Ten sa ustálil na hodnote 3,55 baru. Keďže tlaky meriame kalibrovanými digitálnymi manometrami, mali sme istotu nameranej hodnoty.
Z pohľadu vyhlášky – prešiel.
Už pri čistení – odkalovaní hydrantu sme však spozorovali relatívne nízky tok vody pri plne otvorenom hydrante. Preto sme boli zvedaví, aký prietok nameriame.
Napojili sme náš kalibrovaný digitálny prietokomer TSI Flowmaster 250 MKII, ktorý vie merať hydrostatický i hydrodynamický pretlak a zároveň prietok, a zistili sme nemilý údaj. Prietok na plne otvorenom hydrante dosahoval hodnotu 110 l/min. Keďže sa jednalo o nadzemný hydrant DN80, jeho minimálna hodnota mala byť 450 l/min.
Výsledok?
Hydrant napriek dostatočnému hydrostatickému pretlaku výrazne nespĺňal požiadavky na prietok. V prípade jeho potreby použitia, by nedostatočne zásoboval miesto požiarnou vodou!
A aký je prietok vo Vašich hydrantoch? Zmerali ste ho niekedy? Obráťte na dodávateľa, ktorý Vám vie takúto službu ponúknuť. Obráťte sa na FIREcontrol.