Menu súťaží
TFA Maďarsko 2009
TFA – Hungary
Slovenskí profesionálni hasiči úspešní na extrémnej medzinárodnej súťaži hasičov v Maďarsku
Dňa 30. mája 2009 sa v okolí Paláca umenia v Budapešti konala prestížna extrémna medzinárodná súťaž hasičov výstižne nazvaná „Najtvrdší hasič prežije - Maďarsko“ (z originálneho názvu Toughest Firefighter Alive – Hungary 2009, skrátene TFA – Hungary 2009). Vo vekovej kategórii M 30 (od 30 do 35 rokov) sa na druhom mieste umiestnil časom 5:42 min. tridsaťdvaročný kpt. Ing. Rastislav Pecník z Prezídia Hasičského a záchranného zboru v Bratislave a časom 5:55,76 min. získal tretie miesto aj tridsaťjedenročný Adrián Ficík zo Závodného hasičského útvaru U.S. Steel v Košiciach. V kategórii M 40 (od 40 do 45 rokov) zvíťazil po tretí krát v rade v čase 8:29,55 min. ďalší slovenský hasič - záchranár štyridsaťdvaročný npor. Bc. Vlastimil Tomovič z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave. V štyroch disciplínach nasledujúcich po sebe s max. 5 min. prestávkou na oddych tak hasiči museli napr. v behu rozvíjať hadice v dĺžke 80 m, ďalej 100 krát udierať obojruč 6 kg kladivom do tzv. hammer boxu, prenášať 90 kg figurínu simulujú záchranu osoby na vzdialenosť 100 m, preliezť pomocou lana 2,5 m vysokú bariéru. Hasiči si museli v jednej z disciplín poradiť aj s inštaláciou dvoch 4,6 m dlhých rebríkov, výstupom a zostupom z oceľovej veže aj so záťažou 15 kg bremena v každej ruke, vytiahnutím dvoch hadíc ako záťaže na lane do výšky 10 m a nakoniec aj zdolať desaťpodlažnú budovu Paláca umenia v Budapešti. Uvedené disciplíny súťažiaci vykonávali v hasičskej výbave, ktorá predstavovala: hasičskú prilbu (váha cca 1,5 kg), hasičský zásahový kabát (váha cca 2 kg) a v 3 zo 4 disciplín aj autonómny dýchací prístroj (váha cca 15 kg).
Celkovým víťazom a najzdatnejším hasičom v Maďarsku pre rok 2009 sa stal
27-ročný český hasič-záchranár Ing. Zdeněk Koutník z Hasičského a záchranného sboru hlavního města Prahy v čase 5:21,31 min. Súťaž dokončilo 167 hasičov predovšetkým z Maďarska, ale aj z Poľska, Slovenska a po jednom hasičovi z Českej republiky a Anglicka. V súťaži družstiev po zrátaní časov troch členov družstva obsadilo slovenské družstvo v zložení Rastislav Pecník, Vlastimil Tomovič a Adrián Ficík 10. miesto z 21 zúčastnených súťažných družstiev.
Poďakovanie patrí p. Róbertovi Ladeckému z fy FIREcontrol Trnava za nezištnú podporu slovenskej výpravy. Srdečne ďakujeme.
Popis disciplín TFA Hungary 2009:
1. disciplína:
Po štarte pripojiť dve polospojky hadíc „B“ na čerpadlo cisternovej automobilovej striekačky a do vzdialenosti 80 m (2 x 4 B hadice) ich rozvinúť. Ďalej bežať 10 m ku dvom rozvinutým hadiciam „B“ a tie po jednej na jednoducho zbaliť do kotúča, uložiť do 10 m vzdialenej prepravky, aby netrčali hadice a polospojky mimo prepravky a dobehnúť 10 m do cieľa.
Disciplína sa vykonávala s autonómnym dýchacím prístrojom ako záťažou.
2. disciplína
Po štarte 50 x udrieť 6 kg kladivom na horný a spodný rám tzv. hammer boxu, po 10 m zobrať 20 kg kanister a prejsť ním cez 10 m dlhý tunel a prejsť ďalších 10 m okolo kužeľa, otočiť sa a prejsť s kanistrom nazad cez tunel a do vyznačeného priestoru položiť kanister. Následne preniesť 90 kg figurínu na vzdialenosť 100 m, potom po 75 m behu po rovinke vyliezť aj pomocou lana na 2,5 m bariéru a zoskočiť dole do matraca. Disciplína sa vykonávala bez dýchacieho prístroja.
3. disciplína
Po štarte vziať dva 4,6 m dlhé rebríky a oprieť ich o konštrukciu oceľovej veže, ďalej vziať 2 kanistre o hmotnosti 15 kg a vyšliapať s nimi po schodoch do výšky 10 m na vrchol veže. Položiť ich následne na vyznačený priestor a vytiahnuť pomocou lana zo zeme dve „B“ hadice. Následne vziať dva 15 kg kanistre a zniesť ich po schodoch dole a uložiť do vyznačeného priestoru a po 10 m priskrutkovať odnímateľnú hubicu na prúdnicu, ktorá bola pripojená na prenosnej motorovej hasičskej striekačke.
Disciplína sa vykonávala s autonómnym dýchacím prístrojom ako záťažou.
4. disciplína
Vybehnúť alebo vyšliapať po požiarnom schodisku 10. poschodí objektu Paláca umenia v Budapešti. Oddych medzi disciplínami 5 min. + čas, ktorý si súťažiaci ušetril zo 4 min. limitu do ktorého musel disciplínu zvládnuť!
Disciplína sa vykonávala s autonómnym dýchacím prístrojom ako záťažou.
Ing. Juraj Kopúnek, vedúci výpravy
Slovenskí hasiči úspešní na extrémnej medzinárodnej súťaži
Slovenskí profesionálni hasiči patria k európskej špičke záchranárov. Dokázali to v sobotu v Budapešti, kde sa konala prestížna extrémna medzinárodná súťaž hasičov výstižne nazvaná "Najtvrdší hasič prežije - Maďarsko" (z originálneho názvu Toughest Firefighter Alive – Hungary 2009, skrátene TFA – Hungary 2009).
Vo vekovej kategórii M 30 (od 30 do 35 rokov) sa na druhom mieste umiestnil časom 5.42 min. 32-ročný kpt. Ing. Rastislav Pecník z Prezídia Hasičského a záchranného zboru v Bratislave a časom 5:55,76 min. získal tretie miesto aj tridsaťjedenročný Adrián Ficík zo Závodného hasičského útvaru U.S. Steel v Košiciach.
V kategórii M 40 (od 40 do 45 rokov) zvíťazil tretíkrát za sebou v čase 8:29,55 min. ďalší slovenský hasič - záchranár 42-ročný npor. Bc. Vlastimil Tomovič z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave.
V štyroch disciplínach nasledujúcich po sebe s max. 5 min. prestávkou na oddych tak hasiči museli napr. v behu rozvíjať hadice v dĺžke 80 m, ďalej 100 krát udierať obojruč 6 kg kladivom do tzv. hammer boxu, prenášať 90 kg figurínu simulujú záchranu osoby na vzdialenosť 100 m, preliezť pomocou lana 2,5 m vysokú bariéru. Hasiči si museli v jednej z disciplín poradiť aj s inštaláciou dvoch 4,6 m dlhých rebríkov, výstupom a zostupom z oceľovej veže aj so záťažou 15 kg bremena v každej ruke, vytiahnutím dvoch hadíc ako záťaže na lane do výšky 10 m a nakoniec aj zdolať desaťpodlažnú budovu Paláca umenia v Budapešti. Uvedené disciplíny súťažiaci vykonávali v hasičskej výbave, ktorá predstavovala: hasičskú prilbu (váha cca 1,5 kg), hasičský zásahový kabát (váha cca 2 kg) a v 3 zo 4 disciplín aj autonómny dýchací prístroj (váha cca 15 kg).
Celkovým víťazom a najzdatnejším hasičom v Maďarsku pre rok 2009 sa stal 27-ročný český hasič-záchranár Ing. Zdeněk Koutník z Hasičského a záchranného sboru hlavního města Prahy v čase 5:21,31 min. Súťaž dokončilo 167 hasičov predovšetkým z Maďarska, ale aj z Poľska, Slovenska a po jednom hasičovi z Českej republiky a Anglicka.
V súťaži družstiev po zrátaní časov troch členov družstva obsadilo slovenské družstvo v zložení Rastislav Pecník, Vlastimil Tomovič a Adrián Ficík 10. miesto z 21 zúčastnených súťažných družstiev. Rastislav Pecník tak po získanom druhom mieste v celkovom hodnotení na obdobnej súťaži TFA Poland v poľskej Toruni a po treťom mieste v celkovom hodnotení na súťaži TFA Austria v rakúskom Siegendorfe z mája t.r. potvrdil, že patrí k európskej špičke extrémnych hasičov - záchranárov.
Navyše Vlastimil Tomovič vo svojej kategórii M 40 (od 40 do 45 rokov) po prvenstve zo súťaže TFA Austria z mája t.r. rovnako potvrdil, že patrí medzi elitu hasičov - záchranárov v tejto vekovej kategórii. TASR o tom dnes informoval Ing. Juraj Kopúnek, vedúci výpravy.
Slovenskí hasiči v Budapešti úspešní na extrémnej medzinárodnej súťaži
Slovenskí profesionálni hasiči patria k európskej špičke záchranárov. Dokázali to v sobotu v Budapešti, kde sa konala prestížna extrémna medzinárodná súťaž hasičov výstižne nazvaná „Najtvrdší hasič prežije - Maďarsko” (z originálneho názvu Toughest Firefighter Alive - Hungary 2009, skrátene TFA - Hungary 2009). Vo vekovej kategórii M 30 (od 30 do 35 rokov) sa na druhom mieste umiestnil časom 5.42 min. 32-ročný kpt. Ing. Rastislav Pecník z Prezídia Hasičského a záchranného zboru v Bratislave a časom 5:55,76 min. získal tretie miesto aj tridsaťjedenročný Adrián Ficík zo Závodného hasičského útvaru U.S. Steel v Košiciach. V kategórii M 40 (od 40 do 45 rokov) zvíťazil tretíkrát za sebou v čase 8:29,55 min. ďalší slovenský hasič - záchranár 42-ročný npor. Bc. Vlastimil Tomovič z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave. V štyroch disciplínach nasledujúcich po sebe s max. 5 min. prestávkou na oddych tak hasiči museli napr. v behu rozvíjať hadice v dĺžke 80 m, ďalej 100 krát udierať obojruč 6 kg kladivom do tzv. hammer boxu, prenášať 90 kg figurínu simulujú záchranu osoby na vzdialenosť 100 m, preliezť pomocou lana 2,5 m vysokú bariéru. Hasiči si museli v jednej z disciplín poradiť aj s inštaláciou dvoch 4,6 m dlhých rebríkov, výstupom a zostupom z oceľovej veže aj so záťažou 15 kg bremena v každej ruke, vytiahnutím dvoch hadíc ako záťaže na lane do výšky 10 m a nakoniec aj zdolať desaťpodlažnú budovu Paláca umenia v Budapešti. Uvedené disciplíny súťažiaci vykonávali v hasičskej výbave, ktorá predstavovala: hasičskú prilbu (váha cca 1,5 kg), hasičský zásahový kabát (váha cca 2 kg) a v 3 zo 4 disciplín aj autonómny dýchací prístroj (váha cca 15 kg). Celkovým víťazom a najzdatnejším hasičom v Maďarsku pre rok 2009 sa stal 27-ročný český hasič-záchranár Ing. Zdeněk Koutník z Hasičského a záchranného sboru hlavního města Prahy v čase 5:21,31 min. Súťaž dokončilo 167 hasičov predovšetkým z Maďarska, ale aj z Poľska, Slovenska a po jednom hasičovi z Českej republiky a Anglicka. V súťaži družstiev po zrátaní časov troch členov družstva obsadilo slovenské družstvo v zložení Rastislav Pecník, Vlastimil Tomovič a Adrián Ficík 10. miesto z 21 zúčastnených súťažných družstiev. Rastislav Pecník tak po získanom druhom mieste v celkovom hodnotení na obdobnej súťaži TFA Poland v poľskej Toruni a po treťom mieste v celkovom hodnotení na súťaži TFA Austria v rakúskom Siegendorfe z mája t.r. potvrdil, že patrí k európskej špičke extrémnych hasičov - záchranárov. Navyše Vlastimil Tomovič vo svojej kategórii M 40 (od 40 do 45 rokov) po prvenstve zo súťaže TFA Austria z mája t.r. rovnako potvrdil, že patrí medzi elitu hasičov - záchranárov v tejto vekovej kategórii. TASR o tom dnes informoval Ing. Juraj Kopúnek, vedúci výpravy.
Slovenskí hasiči uspeli na medzinárodnej súťaži
31. mája 2009 Verejná sféra
Slovenskí hasiči uspeli na medzinárodnej súťažiSlovenskí profesionálni hasiči patria k európskej špičke záchranárov. Dokázali to v sobotu v Budapešti, kde sa konala prestížna extrémna medzinárodná súťaž hasičov výstižne nazvaná "Najtvrdší hasič prežije - Maďarsko" (z originálneho názvu Toughest Firefighter Alive Hungary 2009, skrátene TFA Hungary 2009).
Vo vekovej kategórii M 30 (od 30 do 35 rokov) sa na druhom mieste umiestnil časom 5.42 min. 32-ročný kpt. Ing. Rastislav Pecník z Prezídia Hasičského a záchranného zboru v Bratislave a časom 5:55,76 min. získal tretie miesto aj tridsaťjedenročný Adrián Ficík zo Závodného hasičského útvaru U.S. Steel v Košiciach.
V kategórii M 40 (od 40 do 45 rokov) zvíťazil tretíkrát za sebou v čase 8:29,55 min. ďalší slovenský hasič - záchranár 42-ročný npor. Bc. Vlastimil Tomovič z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave.
V štyroch disciplínach nasledujúcich po sebe s max. 5 min. prestávkou na oddych tak hasiči museli napr. v behu rozvíjať hadice v dĺžke 80 m, ďalej 100 krát udierať obojruč 6 kg kladivom do tzv. hammer boxu, prenášať 90 kg figurínu simulujú záchranu osoby na vzdialenosť 100 m, preliezť pomocou lana 2,5 m vysokú bariéru.
Hasiči si museli v jednej z disciplín poradiť aj s inštaláciou dvoch 4,6 m dlhých rebríkov, výstupom a zostupom z oceľovej veže aj so záťažou 15 kg bremena v každej ruke, vytiahnutím dvoch hadíc ako záťaže na lane do výšky 10 m a nakoniec aj zdolať desaťpodlažnú budovu Paláca umenia v Budapešti.
Uvedené disciplíny súťažiaci vykonávali v hasičskej výbave, ktorá predstavovala: hasičskú prilbu (váha cca 1,5 kg), hasičský zásahový kabát (váha cca 2 kg) a v 3 zo 4 disciplín aj autonómny dýchací prístroj (váha cca 15 kg).
Celkovým víťazom a najzdatnejším hasičom v Maďarsku pre rok 2009 sa stal 27-ročný český hasič-záchranár Ing. Zdeněk Koutník z Hasičského a záchranného sboru hlavního města Prahy v čase 5:21,31 min. Súťaž dokončilo 167 hasičov predovšetkým z Maďarska, ale aj z Poľska, Slovenska a po jednom hasičovi z Českej republiky a Anglicka.
V súťaži družstiev po zrátaní časov troch členov družstva obsadilo slovenské družstvo v zložení Rastislav Pecník, Vlastimil Tomovič a Adrián Ficík 10. miesto z 21 zúčastnených súťažných družstiev. Rastislav Pecník tak po získanom druhom mieste v celkovom hodnotení na obdobnej súťaži TFA Poland v poľskej Toruni a po treťom mieste v celkovom hodnotení na súťaži TFA Austria v rakúskom Siegendorfe z mája t.r. potvrdil, že patrí k európskej špičke extrémnych hasičov - záchranárov.
Navyše Vlastimil Tomovič vo svojej kategórii M 40 (od 40 do 45 rokov) po prvenstve zo súťaže TFA Austria z mája t.r. rovnako potvrdil, že patrí medzi elitu hasičov - záchranárov v tejto vekovej kategórii.
Slovenský hasič chodí do Budapešti prežiť. A víťaziť
Pavol Machovič, Pravda | 6. júna 2009 17:35
Slovenský hasič chodí do Budapešti prežiť. A víťazitSlovenský hasič Vlastimil Tomovič chodí do Budapešti prežiť a popritom aj víťaziť. Teraz sa stal tretí raz po sebe víťazom maďarskej verzie prestížnej súťaže Najtvrdší hasič prežije v kategórii nad 40 rokov. Rovnaký výsledok dosiahol nedávno aj na súťaži v Rakúsku.
Spolu s Vlastimilom Tomovičom (na snímke) v Budapešti uspel aj Rastislav Pecník z Bratislavy, skončil na druhom mieste. Adrián Ficík z Košíc bol tretí.
Aj keď si Tomovič každé víťazstvo váži, za najdôležitejšie považuje "prežitie" v súťaži. "Pre hasiča niet väčšej potupy, ako keď sa vzdá. Ja som sa ešte na nijakej súťaži nevzdal, aj keď mi nebolo vždy ľahko," hovorí hasič z Trnavy. Merať si sily s inými profesionálmi chodí po celej Európe už desať rokov. Súťaže o najtvrdšieho hasiča mu vyhovujú, pretože sa najviac približujú tomu, s čím sa hasiči stretávajú v každodennej praxi. "Súťažíme v rozvíjaní hadíc v behu, udieraní šesťkilovým kladivom, prenášaní 80-kilogramovej figuríny, preliezaní bariéry pomocou lana, vo výstupe na vežu so záťažou, ale aj v zdolávaní jedenásťposchodovej budovy Paláca umenia v Budapešti, všetko v niekoľkokilovej hasičskej výbave," približuje súťažné disciplíny, ktoré musia hasiči absolvovať len s minimálnymi prestávkami. Trnavský hasič Vlastimil Tomovič ich v Budapešti zvládol najlepšie. Potvrdil tak, že patrí k európskej špičke hasičov záchranárov. Aj keď konkurencia sa medzi hasičmi v jeho vekovej kategórii zužuje. "Mne je jedno, či mám päť alebo desať súperov, radosť z úspechu mám vždy rovnakú," dodáva trnavský hasič.
Len perfektná fyzická pripravenosť však podľa Tomoviča na víťazstvá nestačí. "Kondícia je potrebná, ale toto je aj o určitej taktike. Záleží aj na takých maličkostiach, akým spôsobom človek uchopí rebrík, ostatní to potom odpozerajú," prezrádza niečo zo svojich predností. Tie sú výsledkom množstva absolvovaných súťaží, z ktorých si vždy odniesol novú skúsenosť. Ako však hovorí, úplne najťažšie na súťažiach je nájsť si čas a energiu chodiť na ne. Reprezentovať Slovensko v prípade hasičov znamená aj zháňať si sponzorov, prípadne siahnuť aj na svoju výplatu.
Slovákom sa v Budapešti darilo aj v kategórii nad 30 rokov. Rastislav Pecník z prezídia Hasičského a záchranného zboru v Bratislave skončil na druhom mieste, Adrián Ficík z U.S. Steel Košice bol tretí. Medzi kolektívmi skončili Slováci na desiatom mieste spomedzi 21 družstiev. "Určite patríme k európskej špičke, tento výsledok vznikol po zrátaní dosiahnutých časov. Našou nevýhodou bolo, že nemáme súťažiacich v mladších vekových kategóriách," vysvetľuje Tomovič. Dodáva, že tak trochu mladších kolegov aj chápe. Kto si chce merať sily na medzinárodnej úrovni, musí nielen na sebe dlhodobo pracovať, ale aj si veľa odriekať.