TFA Nemecko 2009

Najtvrdší hasič prežije


Slovenskí hasiči - záchranári sa na 5. ME v TFA nestratili

V poradí jubilejné 5. Majstrovstvá Európy v extrémnej súťaži profesionálnych a dobrovoľných hasičov, výstižne nazvanej „Najtvrdší hasič prežije“ (z originálneho názvu Toughest Firefighter Alive - TFA), sa konali v areáli a v nemocnici Elisabeth Krankenhaus v nemeckom Mönchengladbachu v dňoch 12. a 13. júna 2009. Súťažilo sa v niekoľkých vekových kategóriách. Súťaže sa zúčastnilo celkom 133 súťažiacich, vrátane 2 zástupkýň nežného pohlavia, ktoré mali pri súťažných disciplínach rovnaké podmienky ako ich kolegovia.

Vo vekovej kategórii M 35 (od 35 do 40 rokov) obsadil piate miesto práp. Marek Slivka z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Michalovciach. V kategórii M 40 (od 40 do 45 rokov) skončil na 5. mieste npor. Ján Štulajter z OR HaZZ v Brezne. Najlepší výsledok zo zúčastnených Slovákov dosiahol kpt. Ing. Rastislav Pecník z Prezídia Hasičského a záchranného zboru v Bratislave, ktorý sa v celkovom hodnotení 5. ME v TFA umiestnil na 13. mieste zo 133 súťažiacich z Nemecka, Anglicka, Francúzska, Nórska, Rakúska, Poľska, Českej republiky a Slovenskej republiky. Medzi súťažiacimi boli aj dvaja americký hasiči, ktorí pracujú na leteckej základni americkej armády v nemeckom Spangdahleme.

Slovenskú výpravu tvorili:
kpt. Ing. Rastislav Pecník, vedúci výpravy z Prezídia Hasičského a záchranného zboru v Bratislave
npor. Ján Štulajter, technik - špecialista z OR HaZZ v Brezne
por. Bc. Juraj Oravec, hasič - záchranár špecialista z OR HaZZ v Trenčíne
ppor. Dušan Kardoš, operačný dôstojník z OR HaZZ v Ružomberku
práp. Marek Slivka, technik - strojník z OR HaZZ v Michalovciach
práp. Martin Malatinka, hasič - záchranár z OR HaZZ v Trnave
Adrián Ficík, veliteľ družstva zo Závodného hasičského útvaru U.S. Steel v Košiciach

V štyroch disciplínach nasledujúcich po sebe s odstupom 15 min. tak súťažiaci hasiči museli napr. v behu rozvíjať gumové hadice v dĺžke 80 m, ďalej 100 krát udierať obojruč kladivom do tzv. hammer boxu, prenášať 90 kg záťaž (simulujú záchranu osoby) na vzdialenosť 100 m, preliezť pomocou lana 2,5 m vysokú bariéru. Hasiči si museli v jednej z disciplín poradiť aj s inštaláciou dvoch výsuvných rebríkov, výstupom a zostupom z cca 8,5 m vysokej veže so záťažou 15 kg kanistra v každej ruke, vytiahnutím dvoch hadíc pripevnených na konci lana ako záťaže do výšky 8,5 m a nakoniec aj vybehnúť v poslednej súťažnej disciplíne požiarnym schodiskom na šestnáste podlažie objektu miestnej nemocnice. Uvedené disciplíny súťažiaci vykonávali v hasičskej výbave, ktorá predstavovala: hasičskú prilbu (váha cca 1,5 kg), hasičský zásahový kabát (váha cca 2 kg) a v 3 zo 4 disciplín aj autonómny dýchací prístroj (váha cca 15 kg).

Titul európskeho šampióna obhájil po roku český hasič Lukáš Novák, ktorý bol aj víťazom kategórie M 18 (od 18 do 30 rokov). Rastislav Pecník skončil v celkovom poradí na 13. mieste, Marek Slivka na 20. mieste, Adrián Ficík na 24. mieste, Juraj Oravec na 26. mieste, Ján Štulajter na 33. mieste, Martin Malatinka na 57. mieste a Dušan Kardoš na 74. mieste. V súťaži trojčlenných družstiev zvíťazilo na základe súčtu časov jej členov dosiahnutých v súťaži jednotlivcov súťažné družstvo z Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy. Súťažné družstvo TFA TEAM-u SLOVAKIA I v zložení: Rastislav Pecník, Marek Slivka a Adrián Ficík obsadilo 6. miesto a súťažné družstvo TFA TEAM-u SLOVAKIA II v zložení: Juraj Oravec, Ján Štulajter a Martin Malatinka) skončilo na 9. mieste z celkom 28 zúčastnených tímov.

Popis disciplín 5. ME v TFA:

1. disciplína
Po štarte pripojiť dve polospojky gumených hadíc „B“ (2 x 4 B hadice o ? 75 mm) na čerpadlo cisternovej automobilovej striekačky a do vzdialenosti 80 m ich rozvinúť. Ďalej bežať 10 m ku dvom rozvinutým gumovým hadiciam „B“ a tie po jednej na jednoducho zbaliť do kotúča, vložiť do 10 m vzdialenej drevenej debne tak, aby hadice nevytŕčali z debne a dobehnúť 10 m do cieľa.

2. disciplína
Po štarte 100 x udrieť kladivom (50 x na horný aj spodný rám) do tzv. hammer boxu, po 10 m zobrať 20 kg kanister a prejsť ním cez tunel a prejsť 10 m okolo kužeľa, otočiť sa a prejsť s kanistrom nazad cez tunel a do vyznačeného priestoru položiť kanister. Následne preniesť 90 kg závažie na vzdialenosť 100 m, potom po 100 m behu sa pomocou lana vyšplhať na 2,5 m vysokú bariéru a zoskočiť dole do matraca. Táto disciplína sa ako jediná z 3 vykonávala bez autonómneho dýchacieho prístroja.

3. disciplína
Po štarte vziať dva výsuvné rebríky (4,6 m dlhé) a oprieť ich o konštrukciu únikového schodiska, ďalej vziať dva kanistre o hmotnosti 15 kg a vyšliapať s nimi po schodoch do 3. podlažia na podestu požiarneho schodiska. Položiť ich na vyznačený priestor a vytiahnuť zo zeme na vrch schodiska prostredníctvom lana dve „B“ hadice upevnené na jeho konci ako záťaž. Následne vziať odložené dva kanistre a zniesť ich po schodoch dole. Následne naskrutkovať hubicu na prúdnicu umiestnenú na prenosnej hasičskej motorovej striekačke a dobehnúť do cieľa.

4. disciplína
Vybehnúť alebo vyšliapať po požiarnom schodisku 16. podlaží objektu nemocnice Elisabeth Krankenhaus.

Disciplíny sa vykonávali po častiach v jednom slede vždy po 15 minútach od štartu každej z disciplín.

Viac info na www.tfa-germany.de
kpt. Ing. Rastislav Pecník, vedúci výpravy